APPROVED VENDOR M07400.040.0010 Socket Cap Screw Flat M4 x 0.70 X 10, 100PK | AB8NNR 26LF07
APPROVED VENDOR M07400.040.0010 Metric Socket Head Cap Screw, M4x0.7 Thread Size, Flat, 10 mm Lg.
Item: AB8NNRModel: M07400.040.0010Cross Ref: 26LF07
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Metric Socket Head Cap Screw
Class Class 10.9
Combined Material & Grade Class 10.9 Steel
Countersink Angle 90°
Dimensional Standards Iso 10642
Display Qty 100
Drive Size 2.5 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 8.96 mm
Head Height 2.48 mm
Head Type Flat
Length 10 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 10.9
Material Type Steel
Min. Tensile Strength 1000 N/sq. mm
Minimum Thread Length 10 mm
Screw Length 10 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 10 mm