FABORY L07400.240.0200 Socket Head Cap Screw, 200mm Length, M24 x 3 Thread Size, Class 10.9, 15PK | CG7WQB 164P84
FABORY L07400.240.0200 Socket Head Cap Screw, M24x3 Thread Size, Flat, 200 mm Lg., 14 mm Head Ht., Steel
Item: CG7WQBModel: L07400.240.0200Cross Ref: 164P84
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Class Class 10.9
Combined Material & Grade Class 10.9 Steel
Countersink Angle 60°
Dimensional Standards Iso 10642
Display Qty 15
Drive Size 14 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C32-C39
Head Angle 60°
Head Dia. 39 mm
Head Height 14 mm
Head Type Flat
Length 200 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 10.9
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 1200 N/sq. mm
Min. Thread Length 90 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 90 mm
Screw Length 200 mm
Standard ISO 10642
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 90 mm