FABORY M07400.050.0035 Metric Socket Flat Head Cap Screw, 35mm Length, M5 x 0.80 Thread Size, Class 10.9, 100PK | CG8DQP 1GEG9
FABORY M07400.050.0035 Metric Socket Flat Head Cap Screw, M5x0.8 Thread Size, Flat, 35 mm Lg.
Item: CG8DQPModel: M07400.050.0035Cross Ref: 1GEG9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Metric Socket Flat Head Cap Screw
Class Class 5G/6G
Combined Material & Grade Class 10.9 Steel
Dimensional Standards Iso 10642
Display Qty 100
Drive Size 3 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Angle 90°
Head Dia. 10 mm
Head Height 2.8 mm
Head Type Flat
Length 35 mm
Material Type Steel
Min. Tensile Strength 150800 psi
Minimum Thread Length 22 mm
Screw Length 35 mm
Standard DIN 7991
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 80000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Fit Class 5G, Class 6G
Thread Length 35 mm