FABORY M04161.200.0160 Hex Head Cap Screw, M20 x 1.50 Thread Size, Class 10.9, 5PK | CG8DLM 38CV07
FABORY M04161.200.0160 Hex Head Cap Screw, M20x1.5 Thread Size, Steel, 160 mm Lg., 12.5 mm Head Ht., Fine
Item: CG8DLMModel: M04161.200.0160Cross Ref: 38CV07
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 160 mm
Hardness Rockwell C32
Head Height 12.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 30 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 160 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 52 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 52 mm
Overall Length 160 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 150800 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 52 mm