FABORY M04161.200.0100 Hex Head Cap Screw, M20 x 1.50 Thread Size, Class 10.9, 10PK | CG8DLF 38CV01
FABORY M04161.200.0100 Hex Head Cap Screw, M20x1.5 Thread Size, Steel, 100mm Lg., 12.5mm Head Ht., Fine, Class 10.9
Item: CG8DLFModel: M04161.200.0100Cross Ref: 38CV01
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 100 mm
Hardness Rockwell C32
Head Height 12.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 30 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 100 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 46 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 46 mm
Overall Length 100 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 150800 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 46 mm