FABORY M04161.200.0080 Hex Head Cap Screw, M20 x 1.50 Thread Size, Class 10.9, 10PK | CG8DLD 38CU98
FABORY M04161.200.0080 Hex Head Cap Screw, M20x1.5 Thread Size, Steel, 80mm Lg., 12.5mm Head Ht., Fine, Class 10.9
Item: CG8DLDModel: M04161.200.0080Cross Ref: 38CU98
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 80 mm
Hardness Rockwell C32
Head Height 12.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 30 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 80 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 46 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 46 mm
Overall Length 80 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 150800 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 46 mm