FABORY M04100.330.0100 Hex Head Cap Screw, M33 x 3.50 Thread Size, Class 10.9, 5PK | CG8DEM 38CT70
FABORY M04100.330.0100 Hex Head Cap Screw, M33x3.5 Thread Size, Steel, 100mm Lg., 21mm Head Ht., Coarse, Class 10.9
Item: CG8DEMModel: M04100.330.0100Cross Ref: 38CT70
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Class Class 10.9
Drive Hex
Fastener Length 100 mm
Hardness Rockwell C32
Head Height 21 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 50 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 100 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 10.9
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 66 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 72 mm
Overall Length 100 mm
Rockwell Hardness Hrc32
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 150800 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 66 mm