FABORY M04100.330.0110 Hex Head Cap Screw, M33 x 3.50 Thread Size, Class 10.9, 5PK | CG8DEN 38CT71
FABORY M04100.330.0110 Hex Head Cap Screw, M33x3.5 Thread Size, Steel, 110mm Lg., 21mm Head Ht., Coarse, Class 10.9
Item: CG8DENModel: M04100.330.0110Cross Ref: 38CT71
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Class Class 10.9
Drive Hex
Fastener Length 110 mm
Hardness Rockwell C32
Head Height 21 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 50 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 110 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 10.9
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 66 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 72 mm
Overall Length 110 mm
Rockwell Hardness Hrc32
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 150800 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 66 mm