FABORY M04100.330.0150 Hex Head Cap Screw, M33 x 3.50 Thread Size, Class 10.9, 5PK | CG8DEP 38CT72
FABORY M04100.330.0150 Hex Head Cap Screw, M33x3.5 Thread Size, Steel, 150 mm Lg., 21 mm Head Ht., Coarse
Item: CG8DEPModel: M04100.330.0150Cross Ref: 38CT72
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Class Class 10.9
Drive Hex
Fastener Length 150 mm
Hardness Rockwell C32
Head Height 21 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 50 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 150 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 10.9
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 72 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 78 mm
Overall Length 150 mm
Rockwell Hardness Hrc32
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 150800 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 72 mm