FABORY M01210.360.0120 Hex Head Cap Screw, M36 x 4 Thread Size, Class 8.8 Grade | CG8CFN 38CL20
FABORY M01210.360.0120 Hex Head Cap Screw, M36x4 Thread Size, Steel, 120 mm Lg., 22.5 mm Head Ht., Coarse, FT
Item: CG8CFNModel: M01210.360.0120Cross Ref: 38CL20
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 120 mm
Hardness Rockwell C23
Head Height 22.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 55 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 120 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 120 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 120 mm
Overall Length 120 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 120 mm