FABORY M01210.360.0050 Hex Head Cap Screw, M36 x 4 Thread Size, Class 8.8 Grade | CG8CFM 38CL19
FABORY M01210.360.0050 Hex Head Cap Screw, M36x4 Thread Size, Steel, 50 mm Lg., 22.5 mm Head Ht., Coarse
Item: CG8CFMModel: M01210.360.0050Cross Ref: 38CL19
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 50 mm
Hardness Rockwell C23
Head Height 22.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 55 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 50 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 50 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 50 mm
Overall Length 50 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 50 mm