FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Class 8.8 |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 80 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C22 |
| Head Height | 22.5 mm |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 55 mm |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 80 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8.8 |
| Min. Thread Length | 80mm |
| Minimum Thread Length | 80 mm |
| Overall Length | 80 mm |
| Rockwell Hardness | Hrc22 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 120350 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 80 mm |
| Thread Size | M36 x 4 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.91 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318158066 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- POP SD46BS201 Blind Rivet, 1/8 In Rivet Dia., Steel, 1/2 In Rivet Lg., 0.313 In To 0.375 In Grip Rng, Dome
- SUPER-STRUT B1400HS1FT8INPG Slot Channel, 1/2 Inch Size, 1.8 Feet Length, Stainless Steel
- APPLETON ELECTRIC BJ45075 Bonding Jumper
- ADAPT-ALL 9043-16-16 Straight Adapter, Female 1 Inch BSPP x Female 1 Inch BSPP, Carbon Steel
- MORSE CUTTING TOOLS 57160 Cutting End Mill, 5/32 x 3/8 x 7/16 x 3Â 1/8 Inch Size, 2 Flute, Double End
- SLOAN 3013020 ROYAL 190-3.5-4-3/4-LDIM Urinal Flushometer, Manual, 3.5 gpf, RB Finish, Rear Spud, Single Flush, 4.75 Inch Length
- NIBCO NCC1T00D NCC1T Coil-Connect Kit, Threaded, Manual Balancing, Isolation Valve
- MI-T-M GC-3004-0MKD Pressure Washer 3000 Psi Diesel Engine
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-640
Explore More
- KEYSHAFT
- Wallpaper Tools
- Backflow Preventers
- Collets
- Pneumatic Condensate Separators
- Draft Booster Motors
- ALLEGRO SAFETY Tyvek Maintenance Free Hoods
- MUELLER INDUSTRIES 1601-AC Chexter Check Valves
- OK INDUSTRIES Kynar Wire Wrapping Wire Rolls
- ANVIL 2808 Series Standard Buttweld Lateral Anvilets
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 17mm Tubes
- PARKER Cap, Stainless Steel
- COOPER B-LINE Diagonal Brace Kits
- CPI Weatherproof Switches
- GROVE GEAR GR Series, WBMQ-D Style, 813 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- NORTON ABRASIVES BlueFire ZA ZA Stationary Saw Cut-Off Wheels, Type 01/41
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M01210.360.0080 Hex Head Cap Screw, M36x4 Thread Size, Steel, 80mm Lg., 22.5mm Head Ht., Coarse, Zn Plated
€148.51 /pack
