FABORY M01200.360.0110 Hex Head Cap Screw, M36 x 4 Thread Size, Class 8.8, 2PK | CG8CCA 38CK38
FABORY M01200.360.0110 Hex Head Cap Screw, M36x4 Thread Size, Steel, 110mm Lg., 22.5mm Head Ht., Coarse, Zn Plated
Item: CG8CCAModel: M01200.360.0110Cross Ref: 38CK38
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 110 mm
Finish Zinc Plated
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C23
Head Height 22.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 55 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 110 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 78 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 78 mm
Overall Length 110 mm
Rockwell Hardness Hrc23
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 78 mm