FABORY M01200.360.0150 Hex Head Cap Screw, M36 x 4 Thread Size, Class 8.8, 2PK | CG8CCE 38CK42
FABORY M01200.360.0150 Hex Head Cap Screw, M36x4 Thread Size, Steel, 150mm Lg., 22.5mm Head Ht., Coarse, Zn Plated
Item: CG8CCEModel: M01200.360.0150Cross Ref: 38CK42
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 150 mm
Finish Zinc Plated
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C23
Head Height 22.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 55 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 150 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 84 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 84 mm
Overall Length 150 mm
Rockwell Hardness Hrc23
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 84 mm