FABORY L01200.100.0100 Hex Head Cap Screw, M10 x 1.50 Thread Size, Class 8.8, 100PK | CG7RAT 42FT96
FABORY L01200.100.0100 Hex Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Steel, 100mm Lg., 6.4mm Head Ht., Zn Plated
Item: CG7RATModel: L01200.100.0100Cross Ref: 42FT96
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Class 8.8
Drive Hex
Fastener Length 100 mm
Finish Zinc Plated
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 6.4 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 17 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 100 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8.8
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 26 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 26 mm
Overall Length 100 mm
Rockwell Hardness Hrc22
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 26 mm