FABORY M01210.100.0110 Hex Head Cap Screw, M10 x 1.50 Thread Size, Class 8.8, 25PK | CG8CDD 38CK64
FABORY M01210.100.0110 Hex Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Steel, 110 mm Lg., 6.4 mm Head Ht.
Item: CG8CDDModel: M01210.100.0110Cross Ref: 38CK64
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 110 mm
Finish Zinc Plated
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 6.4 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 17 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 110 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 110 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 110 mm
Overall Length 110 mm
Rockwell Hardness Hrc22
Standard DIN 933
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 110 mm