FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Class 8.8 |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 55 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C22 |
| Head Height | 6.4 mm |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 17 mm |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 55 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8.8 |
| Min. Thread Length | 26mm |
| Minimum Thread Length | 26 mm |
| Overall Length | 55 mm |
| Rockwell Hardness | Hrc22 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 116000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 26 mm |
| Thread Size | M10 x 1.5 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.17 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318158066 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- EATON EGENX60GLAN Liquid Cooled Standby Generator, 3-Phase, 208 V, 250A, 50/60 Hz, 60 kW, 2.4 L Fuel Tank
- WALTER TOOLS CNMG120408-RP7 WKP30S 6930004 Diamond Turning Insert, Neutral, 3/16 Inch Thick, 1/32 Inch Corner Radius
- PARKER E-43-R-0100 Tubing, Polyethylene, Polyethylene, Red
- ALLEGRO SAFETY 4110-15 Bracket, 5-1/4 Inch Clip
- ANVIL FIG AS 200EH BTB BTB Welded Channel with Elongated Holes
- MILWAUKEE VALVE HP1LSS4211U 120 Butterfly valve, High Performance, 150 Lbs Lug, Stainless Steel, 12 Inch Valve Size
- LIFT-ALL EN1604NX18 Web Sling Endless L18ft 8600lb W4in
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-640
Explore More
- KEYSHAFT
- DOT Labels
- Fuse Clips
- Airless Spray Guns
- Calibration Adapters
- Antennas
- ULTEM PEI Sheet Stock
- DESTACO 344-R Series Pull Action Latch Clamps
- CONDOR ANSI Class 2 Mesh Polyster Zipper Contrasting High Visibility Vests
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Narrow Mouth
- GARLAND MFG Replacement Handle
- WOODHEAD 130135 Series GFCI Outlet Box
- JUSTRITE Safety Drum Vents
- SANDVIK COROMANT Indexable Drill Bits for Small Diameter Drilling
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M01200.100.0055 Hex Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Steel, 55mm Lg., 6.4mm Head Ht., Coarse
€53.95 /pack
