EATON XTAE015B01Y001 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 48 VAC | BH8FFY
EATON XTAE015B01Y001 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 15 A, 48 V 50 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 0.6-1 A
Item: BH8FFYModel: XTAE015B01Y001
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 48V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)