EATON XTAR012B21H2P4 Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 240-277 V, 50/60 Hz, B Frame, 45 mm, 1.6-2.4 A
Item: BH8QVHModel: XTAR012B21H2P4
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 240-277V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5 4/5"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)