EATON XTAR012B21H010 Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 240 V 50 Hz, 277 V 60 Hz, B Frame, 45 mm, 6-10 A
Item: BH8QVLModel: XTAR012B21H010
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 240-277V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5 4/5"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)