EATON XTAR012B21H3E005 Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 240-277 V, 50/60 Hz, B Frame, 45 mm, 1-5 A C396
Item: BH8QVUModel: XTAR012B21H3E005
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 240-277V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 9 3/8"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1-5A
Overload Relay Type C396
Product Datasheet eaton-xtar012b21h3e005.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 6.313"