EATON XTAE012B10T010 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VAC | BH8EJP
EATON XTAE012B10T010 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 24 V 50/60 Hz, 1No, B Frame, 45 mm, 6-10 A
Item: BH8EJPModel: XTAE012B10T010
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)