EATON XTAE012B10T5E020 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 208 VAC | BH8EJT
EATON XTAE012B10T5E020 Electronic Motor Starter, T5, 12 A, 24 V 50/60 Hz, 1No, B Frame, 45 mm, 4-20 A Xtoe
Item: BH8EJTModel: XTAE012B10T5E020
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 1 1/5"
Length 2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 4-20A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtae012b10t5e020.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1"