EATON XTAE012B01UP16 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VAC | BH8DUK
EATON XTAE012B01UP16 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 24 V 50 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 0.1-0.16 A
Item: BH8DUKModel: XTAE012B01UP16
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)