EATON XTAE012B01W012 IEC Starter | BH8DUT
EATON XTAE012B01W012 Electronic Motor Starter, 12 A, 42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 9-12 A
Item: BH8DUTModel: XTAE012B01W012
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 42V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)