EATON XTAE012B01W004 IEC Starter | BH8DVE
EATON XTAE012B01W004 Electronic Motor Starter, 12 A, 42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 2.4-4 A
Item: BH8DVEModel: XTAE012B01W004
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 42V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)