EATON TMR5D08240 Tmr5 Time Delay Relays, Octal Style Terminals, 11 Pins | BH7RXH
EATON TMR5D08240 Tmr5 Time Delay Relays, Octal Style Terminals, 11 Pins
Item: BH7RXHModel: TMR5D08240
Contact Configuration DPDT
Dielectric Strength 2000V
Height 2 2/5"
Input Voltage 240V AC/DC
Prod Load Amps 10A
Terminals Octal
Time Delay 0.6 sec. to 60 sec.
Type Timing Relay
Width 1.7"