EATON TMR5C12240 Tmr5 Time Delay Relays, Octal Style Terminals, 11 Pins, Single Shot | BH7RWU
EATON TMR5C12240 Timing Relay, 3 to 300 sec Setting, 240 VAC/VDC, 11 Pin, DPDT Contact
Item: BH7RWUModel: TMR5C12240
In Stock
Get it by Monday, May 25
Contact Configuration DPDT
Dielectric Strength 2000V
Height 2 2/5"
Input Voltage 240V AC/DC
Prod Load Amps 10A
Terminals Octal
Time Delay 3 sec. to 300 sec.
Type Timing Relay
Width 1.7"