EATON TMR5C05240 Tmr5 Time Delay Relays, Octal Style Terminals, 11 Pins, Single Shot | BH7RWE
EATON TMR5C05240 Timing Relay, 0.1-10 Second Setting, 240 VAC/VDC, 11 Pin, DPDT Contact
Item: BH7RWEModel: TMR5C05240
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Time Delay Relay
Contact Configuration DPDT
Dielectric Strength 2000V
Height 2 2/5"
Input Voltage 240V AC/DC
Length 3 1/2"
Mfr. Series TMR5 Series
Number Of Pins 11
Operating Mode Single Shot Control Switch Trigger
Prod Load Amps 10A
Terminals Octal
Time Delay 0.1 sec. to 10 sec.
Type Timing Relay
Width 1.7"