EATON PDG23F0100TFFL Circuit Breaker, 100A, 25 kA at 480V AC, Fixed | CH9WCU 61HU09
EATON PDG23F0100TFFL Circuit Breaker, 100 A, 25 kA at 480 VAC, Fixed, ABC, Std Terminals Load Only, Std
Item: CH9WCUModel: PDG23F0100TFFLCross Ref: 61HU09
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Ac Voltage Rating 600V AC
Amps 100A
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 3.5"
Frame Size 225A/FRAME 2
Height 6"
Max. Wire Size 1/0 AWG
Maximum Air Rating 25 Ka @ 480V Ac
Min. Operating Temp. -4°F
Min. Wire Size 14 AWG
Phase Connection ABC
Terminal Connection Standard Terminals Load Only
Trip Type Thermal Magnetic
Width 4.11"