EATON PDG23F0040TFFL Circuit Breaker, 40A, 25 kA at 480V AC, Fixed | CH9WBY 61HU02
EATON PDG23F0040TFFL Circuit Breaker, 40 A, 25 kA at 480 VAC, Fixed, ABC, Std Terminals Load Only, Std
Item: CH9WBYModel: PDG23F0040TFFLCross Ref: 61HU02
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Ac Voltage Rating 600V AC
Amps 40A
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 3.5"
Frame Size 225A/FRAME 2
Height 6"
Max. Wire Size 1/0 AWG
Maximum Air Rating 25 Ka @ 480V Ac
Min. Operating Temp. -4°F
Min. Wire Size 14 AWG
Phase Connection ABC
Terminal Connection Standard Terminals Load Only
Trip Type Thermal Magnetic
Width 4.11"