EATON PDG23F0035TFFL Circuit Breaker, 35A, 25 kA at 480V AC, Fixed | CH9WHV 61HU01
EATON PDG23F0035TFFL Circuit Breaker, 35 A, 25 kA at 480 VAC, Fixed, ABC, Std Terminals Load Only, Std
Item: CH9WHVModel: PDG23F0035TFFLCross Ref: 61HU01
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Ac Voltage Rating 600V AC
Amps 35A
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 3.5"
Frame Size 225A/FRAME 2
Height 6"
Instantaneous Trip Fixed
Max. Operating Temp. 158°F
Max. Wire Size 1/0 AWG
Maximum Air Rating 25 Ka @ 480V Ac
Min. Operating Temp. -4°F
Min. Wire Size 14 AWG
Number Of Poles 3
Phase Three
Phase Connection ABC
Terminal Connection Standard Terminals Load Only
Trip Type Thermal Magnetic
Width 4.11"