EATON PDG22F0060TFFL Circuit Breaker, 60A, 25 kA at 480V AC, Fixed | CH9WGQ 61HT82
EATON PDG22F0060TFFL Circuit Breaker, 60 A, 25 kA at 480 VAC, Fixed, AB, Std Terminals Load Only, Std
Item: CH9WGQModel: PDG22F0060TFFLCross Ref: 61HT82
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Ac Voltage Rating 600V AC
Amps 60A
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 3.5"
Frame Size 225A/FRAME 2
Height 6"
Instantaneous Trip Fixed
Max. Operating Temp. 158°F
Max. Wire Size 1/0 AWG
Maximum Air Rating 25 Ka @ 480V Ac
Min. Operating Temp. -4°F
Min. Wire Size 14 AWG
Number Of Poles 2
Phase Three
Phase Connection AB
Terminal Connection Standard Terminals Load Only
Trip Type Thermal Magnetic
Width 4.11"