EATON PDG22F0040TFFL Circuit Breaker, 40A, 25 kA at 480V AC, Fixed | CH9WHG 61HT80
EATON PDG22F0040TFFL Circuit Breaker, 40 A, 25 kA at 480 VAC, Fixed, AB, Std Terminals Load Only, Std
Item: CH9WHGModel: PDG22F0040TFFLCross Ref: 61HT80
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Ac Voltage Rating 600V AC
Amps 40A
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 3.5"
Frame Size 225A/FRAME 2
Height 6"
Instantaneous Trip Fixed
Max. Operating Temp. 158°F
Max. Wire Size 1/0 AWG
Maximum Air Rating 25 Ka @ 480V Ac
Min. Operating Temp. -4°F
Min. Wire Size 14 AWG
Number Of Poles 2
Phase Three
Phase Connection AB
Terminal Connection Standard Terminals Load Only
Trip Type Thermal Magnetic
Width 4.11"