EATON LGH8630AAG Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Complete Breaker | BH4NHJ
EATON LGH8630AAG Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, 4-Pole, 630A, 240 Vac, Line And Load
Item: BH4NHJModel: LGH8630AAG
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 630A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type LG
Frame LG
Height 7.22"
Interrupt Rating 100 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 600V AC, 70 kAIC at 415V AC, 65 kAIC at 480V AC
Length 7.22"
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Protection Type 0-60% Adjustable Protected Neutral Pole
Terminals Line And Load
Trip Type Adjustable Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 240V AC
Width 7.22"