EATON LGE760033G Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, Electronic Ls Trip, 4-Pole, 600A, 600 Vac
Item: BH4MNVModel: LGE760033G
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 600A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type LG
Frame LG
Height 7.22"
Interrupt Rating 65 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 415V AC, 18 kAIC at 600V AC, 35 kAIC at 480V AC
Length 7.22"
Mounting Hardware Metric
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 4
Protection Type 100% Protected Neutral Pole
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LS
Voltage 600V AC
Width 7.22"