EATON LGH725033G G Mccb: Lg Frame, 250A | BH4NGE
EATON LGH725033G Molded Case Circuit Breaker, Lg Frame, 250A, 310+ Electronic Ls, 4-Pole
Item: BH4NGEModel: LGH725033G
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 250A
Frame LG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 7.22"
Interrupt Rating 65 kAIC at 480V AC, 35 kAIC at 600V AC, 100 kAIC at 240V AC
Length 4.09"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 4
Protection Type 100% Protected Neutral Pole
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LS
Width 7.22"