EATON LGE3250FAGC G Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg, Fixed Thermal | BH4LZV
EATON LGE3250FAGC Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, 3-Pole, 250A, Line And Load, 50/60 Hz
Item: BH4LZVModel: LGE3250FAGC
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 250A
Height 5 12/25"
Interrupt Rating 65 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 480V AC, 18 kAIC at 600V AC
Length 4.09"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 3
Rating 100% Rated