EATON JGU3125FAGC G Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg, Fixed Thermal | BH4GHA
EATON JGU3125FAGC Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg Breaker, 3-Pole, 125A, 600 Vac, 50/60 Hz
Item: BH4GHAModel: JGU3125FAGC
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 125A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4.13"
Interrupt Rating 150 kAIC at 480V AC, 200 kAIC at 240V AC, 50 kAIC at 600V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Rating 100% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Width 4.13"