EATON JGE3225FAG G Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg, Fixed Thermal | AG8QDX
EATON JGE3225FAG Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg Type, 3-Pole, 225A, 600 Vac, 50/60 Hz
Item: AG8QDXModel: JGE3225FAG
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 225A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 4.13"
Interrupt Rating 18 kAIC at 600V AC, 25 kAIC at 480V AC, 65 kAIC at 240V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Voltage Type AC
Width 4.13"