EATON JGC3250AAG G Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg, Adjustable Thermal | BH4EMY
EATON JGC3250AAG Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, 3-Pole, 250A, 600 Vac, 50/60 Hz
Item: BH4EMYModel: JGC3250AAG
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 250A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 4.13"
Interrupt Rating 100 kAIC at 480V AC, 35 kAIC at 600V AC, 200 kAIC at 240V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Terminals Line And Load
Trip Type Adjustable Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Width 4.13"