EATON JGE3150FAGC G Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg, Fixed Thermal | BH4EWL
EATON JGE3150FAGC Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg Type, 3-Pole, 150A, 600 Vac, 50/60 Hz
Item: BH4EWLModel: JGE3150FAGC
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 150A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4.13"
Interrupt Rating 25 kAIC at 480V AC, 18 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Rating 100% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Width 4.13"