EATON JGE2200FAG G Mccb: Jg Frame, 200A | BH4EUC
EATON JGE2200FAG Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 200A, 18/25/65 kA Interrupt, 2P
Item: BH4EUCModel: JGE2200FAG
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 200A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 4.13"
Interrupt Rating 65 kAIC at 240V AC, 18 kAIC at 600V AC, 25 kAIC at 480V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 2
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Width 4.13"