EATON JGE3175FAGU13 Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg Type, 3-Pole, 175A, 600 Vac, Line/Load
Item: BH4EXTModel: JGE3175FAGU13
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 175A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 4.13"
Interrupt Rating 25 kAIC at 480V AC, 18 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Undervoltage Release 48-60V AC
Voltage 600V AC
Width 4.13"