EATON JGE3225FAGCA2S6 Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg Type, 3-Pole, 225A, 600 Vac, Line/Load
Item: BH4EXZModel: JGE3225FAGCA2S6
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 225A
Auxiliary Switch 2A-2B With Right Pigtail
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 0.001"
Interrupt Rating 18 kAIC at 600V AC, 25 kAIC at 480V AC, 65 kAIC at 240V AC
Length 0.001"
Mfr. Series Series G
Number Of Poles 3
Rating 100% Rated
Shunt Trip 24 V AC/DC Same Side With Left Pigtail
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Width 0.001"