EATON GLS4250AAM G Lg-Frame Molded Case Circuit Breaker, Gls Type, 250A, 25 Kaic At 600V | BH9WFJ
EATON GLS4250AAM Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Gls Type, 250A, 4-Pole
Item: BH9WFJModel: GLS4250AAM
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 250A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type GL
Frame LG
Height 5 12/25"
Interrupt Rating 25 kAIC at 600V AC, 45 kAIC at 415V AC, 85 kAIC at 240V AC, 50 kAIC at 480V AC
Length 4.09"
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Protection Type 0% Protected Neutral Pole
Terminals Line And Load End Caps
Trip Type Adjustable Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC