EATON EGS4110FFGV Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, 4-Pole, 110A, 600Y/347 Vac, Line/Load
Item: BH9CGTModel: EGS4110FFGV
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 110A
Calibration 50A
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5"
Interrupt Rating 35 kAIC at 480V AC, 85 kAIC at 240V AC, 22 kAIC at 600Y/347V AC
Length 6 1/2"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Protection Type 0% Protected Neutral Pole
Voltage 347/600V AC
Width 5"