EATON EGE3125FFWH31 Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, 3-Pole, 125A, 600Y/347 Vac, No Terminals, 50/60 Hz
Item: BH9AKPModel: EGE3125FFWH31
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 125A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type EG
Features Side Label
Frame EG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 3"
Interrupt Rating 18 kAIC at 600Y/347V AC, 35 kAIC at 240V AC, 25 kAIC at 480V AC
Length 2.99"
Mfr. Series Series G
Notes Specially Labeled Breaker Includeds Additional 3/8 In Additional Square Label
Number Of Poles 3
Terminals Without Terminals
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 347/600V AC
Width 3"