EATON EGC3125FFG Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 125A, 600Y/347 Vac, Line And Load, 50/60 Hz
Item: AG8MZPModel: EGC3125FFG
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 125A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type EG
Frame EG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 3"
Interrupt Rating 100 kAIC at 480V AC, 35 kAIC at 600Y/347V AC, 200 kAIC at 240V AC
Length 2.99"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Voltage 347/600V AC
Voltage Type AC
Width 3"