EATON EGB3110FFG Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 110A, 600Y/347 Vac, Line And Load, 50/60 Hz
Item: AG8MZDModel: EGB3110FFG
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 110A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type EG
Frame EG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 3"
Interrupt Rating 18 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 240V AC
Length 2.99"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 347/600V AC
Voltage Type AC
Width 3"